حوادثسیاسی

نیویورک تایمز:اسرائیل و حماس تقریبا بر سر آزادی ۵۰ اسیر به توافق رسیده بودند

نیویورک تایمز به نقل از مقامات عرب و غربی مطلع نوشت که رژیم صهیونیستی چندین روز پیش از حمله زمینی به غزه به توافق با حماس درخصوص آزادی ۵۰ اسیر در ازای توقف بمباران غزه نزدیک شده بود اما پس از حمله زمینی این رژیم در تاریخ ۲۷ اکتبر، مذاکرات به شکل ناگهانی متوقف شد.

این مقامات که می‌خواستند نام‌شان فاش نشود، اعلام کردند که این مذاکرات پس از چند روز ازسرگرفته شد و هم‌اکنون نیز درجریان است.
دو مقام آگاه اعلام کردند که رژیم صهیونیستی حمله زمینی خود را تاخیر انداخته بود تا مذاکرات آزادی اسرا تکمیل شود اما با به بن‌بست رسیدن مذاکرات تصمیم گرفت حمله زمینی خود را پیش ببرد تا حماس را با فشار نظامی تسلیم کند.
یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای کتبی به نیویورک تایمز گفت: بدون بازگشت اسراء و افراد گم شده هیچ توقفی در کار نخواهد بود. تنها راه نجات اسراء، تداوم عملیات زمینی اسرائیل است.
مقامات مطلع اعلام کردند که مذاکرات غیرمستقیم میان حماس و رژیم صهیونیستی تاکنون تنها بر آزادی اسرای غیرنظامی متمرکز بوده است. سربازان صهیونیستی که در غزه اسیر شده‌اند ممکن است بخشی از مذاکرات جداگانه برای آزادی صدها زن و بچه فلسطینی زندانی باشند.

در همین راستا شبکه الجزیره در خبری اعلام کرد که رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) روز آینده برای گفت‌وگو درخصوص آزادی اسراء توسط حماس به قطر سفر خواهد کرد.

درگیری‌ها در غزه در پی عملیات غافلگیرانه و گسترده «طوفان الاقصی» توسط حماس علیه مواضع رژیم صهیونیستی در ۷ اکتبر (۱۵ مهر) آغاز شد.
به گفته مقاومت فلسطین، این حمله در پی تعدی به حریم مسجدالاقصی و خشونت فزاینده شهرک‌نشینان صهیونیست علیه مردم فلسطین انجام شد.
از آن پس، رژیم صهیونیستی نوار غزه را هدف بمباران‌های متعدد خود قرار داده و با قطع آب، برق و گاز این منطقه، آن را در محاصره انسانی قرار داده است. در پی تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی، چند روز پیش، برخی از کمک‌های انسانی از مرز رفح به این منطقه راه یافت.
رژیم صهیونیستی در این درگیری با بمباران ساختمان‌های غیرنظامی، مسجد، دانشگاه، کلیسا، بیمارستان و ساختمان‌های مسکونی، همچنین با استفاده از تسلیحات ممنوعه، از جمله بمب‌هایی که در آن فسفر سفید به کار رفته، مرتکب جنایات جنگی متعددی شده است.
تخریب کامل برخی مناطق و آواره شدن مردم غزه از اثرات حملات رژیم صهیونیستی و جان‌باختن بیش‌از ۱۰ هزار نفر از غیرنظامیان این منطقه بوده است.

 

منبع خبرآنلاین

Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا