اخبار سرگرمیدنیای خودرو

حراج مرسدس فرمول یک لوئیس همیلتون

مرسدس فرمول یک W04 که لوئیس همیلتون اولین پیروزی خود را در گرند پری مجارستان ۲۰۱۳ با آن کسب کرد با ارزش تخمینی ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار به حراج گذاشته می‌شود. خودرویی که لوئیس همیلتون اولین پیروزی خود در فرمول یک با تیم مرسدس را با آن کسب کرد در ۱۷ نوامبر برابر با ۲۶ آبان در حراجی ساتبیز در لاس‌وگاس به حراج گذاشته خواهد شد. این خودرو که W04 نام دارد، در گرند پری مجارستان ۲۰۱۳ با رانندگی لوئیس همیلتون برنده شد. این تنها خودروی فرمول یک دوران مدرن مرسدس است که متعلق به خود شرکت، توتو ولف و یا لوئیس همیلتون نیست. ساتبیز ارزش این خودرو را بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار تخمین زده است.

حراج مرسدس فرمول یک لوئیس همیلتون - تازالار

مدیر فروش ساتبیز «شلبی مایرز» می‌گوید:

این خودرویی بود که همیلتون کار خود را با آن شروع کرد. این تنها مرسدس لوئیس همیلتون است که در اختیار شخصی خارج از تیم است؛ بنابراین، در مورد خودرویی یکی یک‌دانه صحبت می‌کنیم. شما نمی‌توانید یکی دیگر از آن را بخرید مگر اینکه سراغ لوئیس همیلتون یا توتو ولف بروید.

W04 همچنین آخرین خودروی فرمول یک مرسدس با پیشرانهٔ V8 است زیرا از فصل ۲۰۱۴ خودروها به پیشرانه‌های V6 توربو مجهز شدند. مرسدس قبلاً در سال ۲۰۱۷ این خودرو را برای فروش ارائه کرده بود اما نام مالک کنونی آن اعلام نشده است.

حراج مرسدس فرمول یک لوئیس همیلتون - تازالار

مرسدس با ارقام نجومی برای فروش خودروهای فرمول یک اصلاً بیگانه نیست زیرا W196 مدل ۱۹۵۴ با رانندگی خوان مانوئل فانجینو در سال ۲۰۱۳ با قیمت ۲۹.۶ میلیون دلار فروخته شد و گران‌ترین خودروی فرمول یک تاریخ لقب گرفت. بااین‌حال، قبلاً خودروهای فرمول یک مدرن بازنشسته مثل W04 ارزش خیلی بالایی نداشتند اما این شرایط در سال ۲۰۱۷ تغییر کرد یعنی زمانی که ساتبیز فراری F2001 مایکل شوماخر را با قیمت ۷.۵ میلیون تومان فروخت. این خودرو که برندهٔ گرند پری موناکو شده بود، تمام تخمین‌های قبلی را برهم زد. در سال ۲۰۲۲ نیز یکی دیگر از فراری‌های فرمول یک شوماخر با قیمت ۱۵ میلیون دلار فروخته شد و گران‌ترین خودروی فرمول یک مدرن لقب گرفت. همچنین در یک حراجی خصوصی در هنگ‌کنگ هم اولین فراری فرمول یک شوماخر با قیمت ۹.۵ میلیون دلار فروخته شد.

حراج مرسدس فرمول یک لوئیس همیلتون - تازالار

برای بسیاری از طرفداران فرمول یک، همیلتون اعتباری در حد شوماخر دارد. این رانندهٔ بریتانیایی به‌اندازهٔ شوماخر قهرمانی جهان کسب کرده است و حتی امکان شکستن این رکورد را هم در سال ۲۰۲۱ داشت.

مایرز دراین‌باره می‌گوید:

در دوران کنونی، لوئیس همیلتون تأثیرگذارترین راننده است، نه‌فقط از منظر مسابقه بلکه به خاطر کاری که برای تغییر این ورزش از نظر نژادپرستی، فرهنگ و مد انجام داد. او فقط یک رانندهٔ موفق نیست بلکه شخصیتی است که این ورزش را به سمت بهتر شدن تغییر داد و فکر می‌کنم به همین خاطر در تاریخ باقی خواهد ماند. W04 آغاز بزرگ‌ترین سلسله در تاریخ مرسدس، یعنی دوران لوئیس همیلتون و توتو ولف بود.

به گفتهٔ سخنگوی ساتبیز، قوای محرکهٔ این W04 همچنان روی خودرو وجود دارد درحالی‌که خودروهای فرمول یک بازنشسته معمولاً بدون قوای محرکه فروخته می‌شوند. مراسم حراج این خودرو یک روز پیش از اولین گرند پری لاس‌وگاس، در ساعت ۴ بعدازظهر در هتل وین این شهر برگزار می‌شود. فقط مهمانان ویژه و کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند امکان حضور در این مراسم را خواهند داشت.

حراج مرسدس فرمول یک لوئیس همیلتون - تازالار

منبع پدال

Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا