اخبار سرگرمیدنیای خودرو

وکیوم خودرو چیست؟

وکیوم خودرو چیست؟

خودروسازان مطرح جهانی همواره در حال بهبود ایمنی و رفاه محصولات خود هستند تا از رقبا عقب نمانند. یکی از ویژگی‌هایی که اکثراً در خودروهای لوکس دیده می‌شود وکیوم یا مکش درب خودروست که می‌تواند ایمنی و رفاه سرنشینان را در پی داشته باشد. این ویژگی که با نام درب‌های سافت کلوز soft close نیز شناخته می‌شود یک دستگاه کنترل بدنه هوشمند است که برای سیستم قفل درب خودرو بکار می‌رود. زمانی که درب خودرو با بدنه تماس پیدا می‌کند درب به آرامی و خودکار بسته و قفل آن فعال خواهد شد. مالک خودرو به راحتی می‌تواند درب را ببندد و نگران عدم بسته شدن آن نباشد. این سیستم تجربه‌ای هوشمند، ظریف و جالب را برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد. زمانی که درب خودرو در حالت نیمه بسته قرار می گیرد (درب خودرو فاصله‌ای ۶ تا ۹ میلی‌متری دارد)، زبانه قفل با آن تماس پیدا می‌کند و یک موتور برقی ویژه که همان وکیوم خودرو است به‌صورت خودکار درب را می‌بندد. موتور موجود در درب وضعیت آن را از حالت نیمه بسته به حالت کاملاً بسته درخواهد آورد.

برای فعال شدن وکیوم خودرو تنها کافی است سرنشین درب را به آرامی نزدیک بدنه کند و باقی کار را به سیستم بسپارد. این ویژگی باعث ایمنی و اطمینان خاطر بیشتر سرنشینان خواهد شد. همان‌طور که می‌دانید درب‌های معمولی خودرو از سیستم قفل متفاوتی استفاده می‌کنند که برای بسته شدن نیازمند نیروی بیشتری خواهد شد. این موضوع می‌تواند در درازمدت سبب مشکلاتی در لولاها و قفل درب شود. همچنین صدای زیادی که به خاطر بستن محکم درب ایجاد می‌شود حس ناخوشایندی را منتقل خواهد کرد. مشکل دیگر درب‌های سنتی خودرو نیز وجود نگرانی درباره قفل نشدن آن‌هاست که در زمان رانندگی می‌تواند ایمنی را به مخاطره بیندازد.

در مقابل باید به وکیوم خودرو اشاره کنیم که مزایایی همچون بسته شدن آرام و بی‌صدای درب‌ها را در پی دارد. علاوه بر این درب‌های خودرو به‌صورت خودکار قفل خواهند شد و بنابراین سرنشینان از بابت باز بودن درب‌ها نگرانی خاصی نخواهند داشت. از طرف دیگر وجود چنین ویژگی‌ای در خودروها باعث ایجاد حس ظرافت و اشرافیت خاصی خواهد شد. برای مثال شاهد وجود چنین سیستمی در محصولات لوکس خودروسازان معتبر همچون مرسدس بنز و بی‌ام‌و هستیم.

اما این سیستم نقاط ضعفی نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش هزینه‌های نگهداری خودرو به دلیل نصب قطعات اضافی اشاره کرد. طبیعتاً موتور برقی موجود در درب‌ها با گذشت زمان مستهلک خواهد شد و می‌بایست نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. مورد بعدی به قیمت وکیوم خودرو مربوط می‌شود که عموماً به عنوان آپشن تکی عرضه نشده و خودروسازان آن را داخل پکیجی متشکل از چندین ویژگی ارائه می‌کنند و بنابراین سفارش آن می‌تواند روی قیمت نهایی خودرو تأثیرگذار باشد. البته باید گفت برخی مالکان خودروهای فاقد این سیستم در فروشگاه‌های متفرقه اقدام به نصب چنین ویژگی‌ای می‌کنند که شاید باعث بهبود تجربه مالکیت شود اما امکان ابطال گارانتی خودرو را خواهد داشت.

 

منبع پدال

Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا