اخبار ورزشی

تیم ملی والیبال: پیش به سوی هت‌تریک در هانگژو

بازی‌های آسیایی؛

تیم ملی والیبال ایران در یازدهمین حضور خود در بازی‌های آسیایی به دنبال کسب سومین عنوان قهرمانی متوالی خود در این رقابت‌هاست.بازی‌های آسیایی یک رویداد چند ورزشی قاره‌ای است که هر ۴ سال یک‌ بار از سوی شورای المپیک آسیا برگزار می‌شود. این رویداد تا سال ۱۹۷۸ توسط فدراسیون بازی‌های آسیایی (AGF) برگزار می‌شد، اما در نشست دهلی‌نو تصمیم گرفته شد که زیر نظر شورای المپیک آسیا (OCA) ساماندهی و برگزار شود.

بازی‌های آسیایی ازسوی کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) به رسمیت شناخته می‌شود و به عنوان دومین رویداد بزرگ چند ورزشی پس از بازی‌های المپیک توصیف می‌شود.

نخستین دوره این بازی‌ها در سال ۱۹۵۱ میلادی در کشور هند و به میزبانی دهلی‌نو با حضور ۴۸۹ ورزشکار از ۱۱ کشور برگزار شد و امسال (۲۰۲۳) نوزدهمین دوره این بازی‌ها به میزبانی کشور چین و در شهر هانگژو در ۴۰ رشته ورزشی از جمله والیبال برگزار می‌شود.

*والیبال در بازی‌های آسیایی
سومین دوره بازی‌های آسیایی سال ۱۹۵۸ میلادی در توکیو پایتخت ژاپن برگزار شد. در این دوره یک هزار و ۸۲۰ ورزشکار از ۲۰ کشور آسیا شرکت کردند و مسابقات والیبال مردان برای نخستین بار به عنوان یکی از رشته‌های تیمی این بازی‌ها فعالیت خود را آغاز کرد.

پنج تیم در نخستین دوره حضور والیبال مردان در بازی‌های آسیایی حضور داشتند که تیم ملی والیبال ایران به مقام نایب قهرمانی دست یافت.

والیبال زنان نیز از سال ۱۹۶۲ و در بازی‌های آسیایی اندونزی به صورت رسمی در این رویداد مهم جهان قرار گرفت تا سیزدهمین رشته ورزشی بازی‌های آسیایی در دو گروه مردان و زنان مسابقات خود را پیگیری کنند.

*یازدهمین حضور مردان والیبال ایران
مسابقات والیبال مردان آسیایی امسال (۲۰۲۳) هفدهمین حضور خود در این رویداد مهم قاره کهن را تجربه می‌کند و تیم ملی والیبال ایران یازدهمین حضور خود را تجربه خواهد کرد.

مردان والیبال ایران در ۱۰ دوره قبلی، دو مدال طلا (۲۰۱۴ و ۲۰۱۸)، سه عنوان نایب قهرمانی (۱۹۵۸، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰) و یک مقام سومی (۱۹۶۶) کسب کردند. بنابر این تیم ملی والیبال ایران تا کنون شش بار در این رویداد بزرگ ورزشی روی سکو رفته‌ است.

شاگردان بهروز عطایی، سرمربی تیم ملی والیبال ایران، در یازدهمین حضور خود در بازی‌های آسیایی به دنبال کسب سومین عنوان قهرمانی متوالی خود در این رقابت‌ها هستند.

منبع ورزش۳

Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا